Idealne buty to takie, które pasują do wszystkiego, bez wyjątku. Po pierwsze i przede wszystkim – unikalnego kształtu stóp! Sprawdź, jakich butów powinnaś szukać, a których unikać, by zawsze wyglądać i czuć się dobrze.


Po pierwsze: wymierz szerokość stopy

Innymi słowy – tęgość, czyli zespół wymiarów obwodu stopy (w przedstopiu, przez podbicie), jak i jej szerokości (w przedstopiu i pięcie). Mierzy się ją na stojąco ze względu na równomiernie rozłożony ciężar ciała. W oznaczeniu szerokości stopy stosuje się oznaczenia literowe. Z reguły w zakresie od E do I, gdzie E oznacza stopę bardzo wąską, G – standardową, H – szeroką. Wyższe oznaczenia zarezerwowane są dla stóp z problemami ortopedycznymi, takimi jak płaskostopie, czy haluksy.

 

Po drugie: sprawdź kształt podbicia

To część stopy łącząca ze sobą obszar placów, pięty i śródstopie, a odpowiedzialna za stabilne utrzymywanie naturalnej postawy ciała. Podbicie występuje w trzech formach: standardowego, niskiego, wysokiego. By ocenić, jakie przypisane jest Tobie, wykonaj szybki test. Odciśnij mokrą stopę na suchym podłożu, np. kartce papieru. Stopa o uniwersalnym podbiciu pozostawi ślad nieco „wydrążony” od strony wewnętrznej, niskim – płaski (jak przy płaskostopiu), natomiast wysoka – wybrzuszony.

 

Po trzecie: zwróć uwagę na ułożenie palców

Ułożenie palców decyduje o kształcie stopy: egipskim, rzymskim lub greckim. W stopie egipskiej palce ułożone są klasycznie; ich wysokość zmniejsza się proporcjonalnie od największego palucha. W stopie rzymskiej trzy palce ułożone są na tej samej wysokości, dwa ostatnie schodzą w dół. W stopie greckiej natomiast drugi palec jest najdłuższym. Pozostałe schodzą łukiem.

 

Jak wybrać buty w zależności od kształtu stopy?


  • ze względu na tęgość i kształt podbicia

Dla tęgiej i szerokiej stopy najlepszym wyborem są elastyczne buty skórzane lub uszyte z zamszu. Dostosowując się do stopy, zapobiegają bolesnym otarciom. Tęga stopa z niskim podbiciem najlepiej będzie czuła się wyłącznie w butach na płaskiej podeszwie. Natomiast z wysokim — wygodnych półbutach, takich jak: botki na niewielkim obcasie, czy buty sportowe. Elegancki wygląd uzyskasz dzięki półbutom wsuwanym, np. oksfordom. W przypadku wąskiej stopy postaw na płaskie buty. Co nie oznacza, że musisz pożegnać się na zawsze z wysokimi obcasami. Wybierając nowe szpilki lub czółenka na słupku, zwróć uwagę na modele ze wstążką wiązaną wokół kostki. Ten zarazem praktyczny i stylowy dodatek podtrzyma stopę, a przy okazji doda Twoim nogom seksapilu.


  • ze względu na układ palców

Stopa egipska, podobnie jak rzymska, świetnie wygląda w butach z zaokrąglonymi czubkami. W wersji letniej dla pań sprawdzą się np. czółenka na obcasie, natomiast dla mężczyzn — sandały. Stopa grecka idealna jest dla butów o nosku w szpic.


By wybrać buty, których noszenie będzie sprawiało Ci przyjemność, powinieneś bardzo dokładnie wymierzyć szerokości stopy, upewnić się co do kształtu podbicia oraz przyjrzeć się ułożeniu palców. Dzięki temu podczas zakupów z łatwością rozpoznasz modele, na które możesz sobie pozwolić bez obawy o bolesne otarcia czy niemożliwość rozbicia pomimo codziennego użytkowania.