Buty trekkingowe do zadań specjalnych
Buty trekkingowe to profesjonalne obuwie sportowe przeznaczone głównie do mniej i bardziej zaawansowanych wypraw górskich. Podejścia na niewielkie szczyty, przemierzanie alpejskich szlaków, a nawet długa wycieczka po wymagających nizinach – buty trekkingowe będą niezastąpionym towarzyszem podróży.
Zorganizowanie bezpiecznej i komfortowej wyprawy wiąże się z doborem odpowiedniego obuwia, które sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Sprawdź, jakie buty trekkingowe będą dla ciebie idealne.
Buty trekkingowe a pora roku
Wybór odpowiedniego obuwia do trekkingu zależy przede wszystkim od daty planowanej wycieczki. Jeśli nastawiasz się na wyprawy zimowe, wybierz buty ekspedycyjne albo typowe, wysokie buty trekkingowe z grubą podeszwą, która umożliwi doczepienie raków, antypoślizgowe i ciepłe.
Buty trekkingowe letnie powinny odprowadzać wilgoć, być lekkie i przewiewne. Dobrym pomysłem na wycieczki po łatwym, suchym terenie będą buty z siateczkowymi wstawkami, z licznymi dziurkowaniami.
Zarówno w butach trekkingowych zimowych, jak i letnich, warto rozważyć zakup modeli z membraną.
Materiał butów trekkingowych
Buty trekkingowe muszą być wytrzymałe, dlatego poleca się dwa rodzaje materiału, z których są wykonane:
- Buty trekkingowe skórzane – naturalna skóra sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Materiał pochłonie wodę, a naturalne natłuszczenie nie pozwoli stopom zmoknąć. Polecane zwłaszcza do wypraw zimowych.
- Buty trekkingowe z membraną – buty ze „skarpetą” membranową, dzięki swojej porowatej strukturze odprowadzają wilgoć na zewnątrz, nie dopuszczając wody z zewnątrz do środka. Polecana latem, ze względu na oddychające właściwości, stosowana również w butach zimowych.
Jeśli zdecydowałeś się na buty trekkingowe z membraną, zwróć uwagę na zastosowanie technologii Softshell i Ori-Tex. To zdecydowane wskaźniki jakości.
Długość cholewki a teren
Wybierając buty trekkingowe, intuicyjnie dobieramy długość cholewki do warunków pogodowych. Długa cholewka ogrzeje nas zimą, natomiast krótka zapewni przewiew latem. To jednak niejedyny wskaźnik.
- Obuwie trekkingowe niskie – słabo stabilizują kostkę, dlatego nie nadają się na wyprawy wysokogórskie. Będą natomiast idealną opcją na wycieczkę poza miasto, czy amatorskie zdobywanie szczytu Chopoka. Krótka cholewka zapewni pełen zakres ruchu stopą, co pozwoli nam podkręcić tempo marszu.
- Obuwie trekkingowe wysokie – mocno stabilizujące kostkę, idealne do podejść na wyższe szczyty. Wyższa cholewka sprawdzi się podczas kilkudniowych eskapad z plecakiem o każdej porze roku – zamortyzuje ciężar bagażu.
- Obuwie trekkingowe ekspedycyjne – buty trekkingowe męskie i damskie przeznaczone do pokonywania trudnych tras w górach wysokich o każdej porze roku. Cholewka często sięga jeszcze wyżej niż w tradycyjnych butach trekkingowych wysokich. Buty te są również najbardziej sztywne i twarde – nie tylko odpowiednio zabezpieczają staw skokowy, ale też umożliwiają nałożenie raków.
Podeszwa ma znaczenie
Buty trekkingowe charakteryzują się twardszą podeszwą niż te w butach sportowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zasada jest prosta – im cięższe warunki terenowe, tym grubsza podeszwa buta.
Odpowiednia podeszwa amortyzuje ciężar bagażu, redukuje wady postawy takie jak płaskostopie, odpowiada za przyczepność i odporność na marsz po kamienistych ścieżkach.
Cienka podeszwa butów trekkingowych sprawdzi się w wędrówkach po nizinach i niewielkich wzniesieniach. Gruba i twarda, profilowana, z gumowym otokiem to opcja dla zaawansowanych amatorów wspinaczki górskiej.
Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci wybrać idealne buty trekkingowe. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim muszą być wygodne! Buty z górnej półki, ale niedopasowane do twojej stopy, nie sprawdzą się nawet na najłatwiejszej trasie.
Komentarze