DODATKOWY RABAT Kod: RABAT

Eurobuty
Blog
0
Lista życzeń
0
0,00 zł
Lista Produktów:
Twój koszyk jest pusty:
15/11/2023 11:07
Jak powstają odciski na stopach i jak ich unikać dzięki odpowiedniemu obuwiu?

Odciski na stopach to problem, z którym boryka się wiele osób. Są nie tylko bolesne, ale także mogą wpłynąć na komfort chodzenia i codzienne funkcjonowanie. 

Ale skąd się biorą i jak uniknąć odcisków? Czy odpowiednie obuwie może być kluczem do rozwiązania tego problemu? W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć przyczyny powstawania odcisków i dowiedzieć się, jak im skutecznie zapobiegać.

Dlaczego powstają odciski na stopach?

Odciski na stopach to zgrubienia naskórka, które powstają w miejscach narażonych na ciągłe tarcie i ucisk. Najczęściej są to palce stóp, pięty czy boki stopy. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej noszenie niewłaściwego obuwia, które jest za ciasne, za luźne lub po prostu nieodpowiednie dla kształtu naszej stopy.

Nieodpowiednie obuwie może prowadzić do nieprawidłowego rozkładu ciężaru ciała na stopie, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania odcisków w miejscach najbardziej narażonych na ucisk. Długotrwałe noszenie wysokich obcasów czy butów bez odpowiedniego wsparcia dla łuku stopy może również przyczynić się do ich powstawania.

Inne czynniki to deformacje stóp, takie jak haluksy, które powodują nieprawidłowe ułożenie palców i zwiększają ryzyko tarcia. Chodzenie boso po twardym podłożu, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony, może również prowadzić do powstawania odcisków, ponieważ skóra stopy jest narażona na bezpośredni kontakt z twardą powierzchnią, co może prowadzić do jej uszkodzenia i zgrubienia.

Jakie obuwie wybrać, aby uniknąć odcisków?

Kluczem do uniknięcia odcisków jest wybór odpowiedniego obuwia. Na co zwrócić uwagę?

  • Dopasowanie - Zawsze mierz buty przed zakupem. Pamiętaj, że stopy mogą się nieco powiększać  (puchnąć) w ciągu dnia, dlatego najlepiej mierzyć obuwie wieczorem. Buty, które są za ciasne, mogą powodować ucisk w określonych miejscach, podczas gdy te, które są za luźne, mogą prowadzić do nadmiernego tarcia, gdy stopa przesuwa się wewnątrz buta.
  • Materiał -  Wybieraj buty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra. Są one bardziej elastyczne i dopasowują się do kształtu stopy, co minimalizuje ryzyko powstawania odcisków. Syntetyczne materiały mogą nie "oddychać" tak dobrze jak naturalne, co może prowadzić do potliwości i zwiększać ryzyko tarcia.
  • Wkładki -  Jeśli masz problem z odciskami, rozważ zakup specjalnych wkładek ortopedycznych. Mogą one pomóc w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała i zmniejszyć ucisk na pewne części stopy. Wkładki mogą również zapewnić dodatkowe wsparcie dla łuku stopy, co może pomóc w prewencji przed powstawaniem odcisków, zwłaszcza podczas długotrwałego chodzenia lub stania.

Jak dbać o stopy, aby uniknąć odcisków?

Oprócz wyboru odpowiedniego obuwia, ważna jest także codzienna pielęgnacja stóp:

  • Higiena: Regularnie myj stopy i dbaj o ich czystość. Utrzymywanie stóp w czystości zmniejsza ryzyko powstawania odcisków i pęknięć.
  • Kremy i maści: Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku, które pomagają w zapobieganiu odciskom. Regularne stosowanie kremów nawilżających i odżywczych może pomóc w utrzymaniu skóry stóp w dobrej kondycji.

Ale co zrobić, gdy pojawiają się odciski? Jeśli mimo wszystko pojawią się odciski na stopach, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które pomogą złagodzić ból i przyspieszyć proces leczenia:

Zmiękczające kąpiele

Kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom mogą pomóc zmiękczyć odciski i ułatwić ich usunięcie. Ciepła woda rozluźnia skórę, a sól Epsom działa jako naturalny środek zmiękczający. Regularne kąpiele, trwające około 15-20 minut, mogą znacząco przyspieszyć proces gojenia odcisków.

Plastry na odciski

W aptekach dostępne są specjalne plastry na odciski, które chronią je przed dalszym tarcie i pomagają w ich leczeniu. Plastry te często zawierają substancje łagodzące, takie jak kwas salicylowy, który pomaga w stopniowym usuwaniu zgrubiałego naskórka.

Kremy i maści

Oprócz plastrów, na rynku dostępne są również kremy i maści specjalnie przeznaczone do leczenia odcisków. Zawierają one składniki nawilżające i regenerujące, które pomagają w łagodzeniu bólu i przyspieszają proces gojenia.

Unikaj ucisku

Jeśli masz odciski, staraj się unikać noszenia obuwia, które je uciska. Może to być trudne, zwłaszcza jeśli musisz nosić określone buty do pracy, ale nawet krótkotrwała przerwa od noszenia niewłaściwego obuwia może pomóc w leczeniu odcisków.

Pamiętaj, że jeśli odciski są szczególnie bolesne, głębokie lub nie goją się mimo podjętych działań, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą - podologiem, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Zdrowe i komfortowe stopy to podstawa codziennego funkcjonowania. Odciski na stopach mogą być nie tylko bolesne, ale również wpływać na nasze samopoczucie i jakość życia. Wybór odpowiedniego obuwia oraz regularna pielęgnacja stóp to klucz do uniknięcia problemów z odciskami. Pamiętajmy, że nasze stopy niosą nas przez całe życie, dlatego warto im poświęcić odpowiednią uwagę i troskę. Dbaj o swoje stopy, a one odwdzięczą Ci się komfortem i zdrowiem na co dzień. A zadbasz o nie najlepiej wybierając buty od Eurobuty!Zapisz się do newslettera

Otrzymuj zniżki i bądź na bieżąco!
10% rabatu na pierwsze zakupy!