DODATKOWY RABAT Kod: RABAT

Eurobuty
Blog
0
Lista życzeń
0
0,00 zł
Lista Produktów:
Twój koszyk jest pusty:
28/08/2023 10:53
Jak buty wpływają na postawę ciała? – medyczne i ortopedyczne aspekty obuwia

Chodzenie powinno być czystą przyjemnością, jednak nie zawsze tak jest. Wystarczy, że pojawią się problemy zdrowotne, które utrudniają poruszanie się i codzienne czynności, takie jak prozaiczne chodzenie stanie się bolesne i traumatyczne. Zakładanie zwykłych butów w takich przypadkach wiązać się może z bólem i dyskomfortem. Dlatego przy pojawiających się problemach zdrowotnych, warto wybierać buty ortopedyczne, które przyniosą ulgę w cierpieniu.

Jak buty wpływają na zdrowie?

Źle dobrane buty to ogromne zagrożenie dla zdrowia. Choć to stwierdzenie może się wydawać mocno przesadzone i zupełnie abstrakcyjne, to jednak jest prawdziwe. Ludzkie stopy każdego dnia pokonują duże odległości i są narażone na wiele niekorzystnych czynników, takich jak duży nacisk spowodowany wagą lub zbyt wąskie buty, które nie są dopasowane do kształtu stopy i powodują otarcia lub deformacje. Podczas stania i chodzenia stopy odgrywają ogromną rolę w procesie utrzymania równowagi, a niedopasowane obuwie może im to utrudniać. Do butów, które najgorzej wpływa na stopy i na postawę zaliczają się damskie szpilki i czółenka na wysokim obcasie, które nie pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru. Wybór nieodpowiedniego obuwia z tej kategorii bardzo często wiąże się z bólami pleców, pojawieniem się haluksów, a także utrwaleniem nieprawidłowej postawy.

Buty medyczne i ortopedyczne – czym się różnią od zwykłego obuwia

Specjalistyczne obuwie to rozwiązanie polecane przez wielu ortopedów, do których zgłaszają się pacjenci z wadami postawy i schorzeniami stóp. Specjalnie wyprofilowana wkładka i wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, pozwala uśmierzyć ból podczas chodzenia. Alternatywnym rozwiązaniem może być stosowanie wkładek w butach, które już posiadamy. Wybór wkładki dostosowanej do schorzenia to najprostszy sposób na osiągnięcie pełnego komfortu podczas chodzenia i na całkowite pozbycie się bólu. Zasadniczą różnicą między zwykłymi butami a butami ortopedycznymi jest wyprofilowanie, a także charakterystyczny fason o szerokim przodzie zapewniającym miejsce na palce. W przypadku zwykłych butów trendy modowe często wywierają nacisk na producentów, którzy projektują buty ze zwężonym przodem, a ten może mieć negatywny wpływ na układ palców.

Buty idealne – pozostań w zgodzie ze swoim ciałem

Komfort i wygoda podczas chodzenia to najważniejsze czynniki, na które każdy powinien zwrócić uwagę. Buty to element garderoby, który ma ogromny wpływ na postawę, samopoczucie, a w konsekwencji na stan zdrowia, dlatego decydując się na zakupy, warto zwracać uwagę na:

  • podeszwę, która powinna być wystarczająco elastyczna i pozwolić na wygięcie podczas chodzenia,

  • wystarczająco szerokie czubki,

  • dostosowanie rozmiaru buta do stopy,

  • wysokość obcasa — pięta nie może być położona wyżej niż śródstopie.

Zakup butów, które będą wspomagać utrzymanie prawidłowej postawy to najlepsza inwestycja we własne zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko odpowiedni fason i rozmiar są ważne, ale też wygląd butów, który powinien iść w parze z naszymi wyobrażeniami. 

Zapisz się do newslettera

Otrzymuj zniżki i bądź na bieżąco!
10% rabatu na pierwsze zakupy!